W hołdzie polsko-węgierskiej przyjaźni: Dni Przyjaźni w Szczawnicy

Obchody Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w Szczawnicy rozpoczęły się od uroczystego nabożeństwa, które miało na celu upamiętnienie narodów polskiego i węgierskiego. Po jego zakończeniu uczestnicy zaszczytu udali się do miejsca upamiętniającego Józefa Szaleya, założyciela Uzdrowiska Szczawnica, pochodzącego z węgierskiego rodu.

Burmistrz miasta, Grzegorz Niezgoda, podkreślił znaczenie Szaleya dla Szczawnicy, mówiąc, że bez niego miasto nie byłoby takie jak dzisiaj. Dodał, że to dzięki jego wizji i pomysłom rozwinął się kurort, co dało początek uzdrowiskowej funkcji miasta.

Inicjatorem tradycji obchodzenia Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej był Piotr Gąsienica, ówczesny dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy oraz Imre Molnar, historyk i były opozycjonista węgierski. Pierwsze obchody miały miejsce w 2011 roku.

Konsul generalny Węgier w Krakowie, Tibor Gerencsér, wyraził swoją radość z faktu kolejnego zaproszenia do Szczawnicy i podkreślił symboliczne znaczenie miejsca przy pomniku Józefa Szaleya dla przyjaźni polsko-węgierskiej. Józefa Szaleya określił jako postać, której pamięć nadal żyje i pracuje na rzecz tej przyjaźni.

Organizatorami corocznego wydarzenia są Miasto i Gmina Szczawnica, Konsulat Generalny Węgier w Krakowie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.