Dźwięki Podhala w Dworku Gościnnym – finałowy koncert z pieśniami Wacława Geigera

Podczas koncertu finałowego pod nazwą „Ozgroj mi sie ziemio”, który miał miejsce w szczawnickim Dworku Gościnnym, publiczność miała okazję posłuchać utworów Wacława Geigera. Ten niezwykły kompozytor urodził się w Krakowie, ale to Zakopane uważane jest za miejsce które najbardziej wpłynęło na jego twórczość.

Geiger jest znany z tworzenia muzyki do tekstów poetyckich w języku gwarowym Podhala. Na ile inspirujące są dla niego słowa Jana Mazura, Hanki Nowobielskiej, Anieli Gut-Stapińskiej czy Tadeusza Staicha, mogliśmy przekonać się podczas występu Katarzyny Wiwer. Ta szczawnicka śpiewaczka, jednocześnie pełniąca funkcję dyrektor artystycznej wydarzenia, oczarowała zebranych pięknym wykonaniem utworów Geigera.

To jednak nie jedyna gwiazda wieczoru – publiczność miała także okazję usłyszeć kwartet smyczkowy The Time Quartet, składający się z Maksymiliana i Katarzyny Grzesiaków (skrzypce), Bartłomieja Szymborskiego (altówka) oraz Marty Ziarko (wiolonczela).

Choć oryginalnie pieśni Geigera napisane są dla fortepianu, to pomysł na ich interpretację przez kwartet smyczkowy narodził się po jednym z koncertów. Wtedy właśnie okazało się, że muzyka ta doskonale brzmi w aranżacji kwartetu The Time Quartet. Szczególnie wartościowe są fragmenty wykorzystujące motywy góralskie, które nieodłącznie kojarzą się z dźwiękiem smyczków. Pieśni te cechuje duża ilość liryzmu i typowej dla Podhala energii – wszystko to fantastycznie oddała Katarzyna Wiwer swoim wykonaniem.

Występowi artystów nadał dodatkowych barw wyjątkowy gość wieczoru – regionalista i gawędziarz Andrzej Dziedzina Wiwr. To dzięki niemu gwara szczawnicka również znalazła swoje miejsce podczas tego wydarzenia.