Prokuratura w Nowym Sączu prowadzi śledztwo w sprawie oprogramowania produkowanego przez Newag

W zawiadomieniu, które Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała do nowosądeckiej prokuratury, pojawiło się uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa związanego z oprogramowaniem pociągów typu Impuls, produkowanych przez przedsiębiorstwo Newag – jak donosi portal branżowy Rynek Kolejowy. Do zarzucanych czynów należą niszczenie informacji komputerowych (zgodnie z art. 269 par. 1 kodeksu karnego) oraz podejrzenie oszustwa (zgodnie z art. 286 par 1 kodeksu karnego).

Podczas rozmowy z dziennikarzami, przedstawiciele Działu Prasowego ABW ujawnili, że do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu zawiadomienie zostało skierowane już ponad dwa miesiące temu, a dokładnie 6 października.

Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, potwierdził te informacje także na łamach mediów społecznościowych. Na ten wpis odpowiedział również Zbigniew Konieczek, prezes zarządu spółki NEWAG, precyzując, że to właśnie na podstawie zgłoszenia od firmy Newag S.A. rozpoczęło się śledztwo. Ponadto zaznaczył, że informacje na ten temat przekazano odpowiednim służbom już w kwietniu bieżącego roku.