Wojna w Ukrainie niektórym nie przeszkadza w prowadzeniu biznesu z Rosją

Pomimo konfliktu na Ukrainie, jedna z najważniejszych postaci biznesowych na południu Polski kontynuuje relacje handlowe z Rosją, jak informuje Frontstory w wyniku ich dziennikarskiego dochodzenia. Ten wnikliwy reportaż ujawnia powiązania rosyjskie Andrzeja Mańkowskiego, który jest częściowo odpowiedzialny za administrowanie uzdrowiskiem w Szczawnicy w Pieninach poprzez jedno z jego przedsiębiorstw.

Frontstory szczegółowo opisuje życie Andrzeja Mańkowskiego i jego sprawy biznesowe związane z Rosją. Przyjęcie tekstu jako „wynik międzynarodowego śledztwa FRONTSTORY.PL i iStories we współpracy z Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP)” podkreśla jego znaczenie. Andrzej Mańkowski, posiadający dwa obywatelstwa – polskie i francuskie, od blisko 20 lat inwestuje wraz ze swoją rodziną w uzdrowisko w Szczawnicy położone w Pieninach, niedaleko słowackiej granicy.

Mańkowski, nazywany przez mieszkańców Szczawnicy „Hrabią” ze względu na swoje szlacheckie pochodzenie (jego dziadek był właścicielem uzdrowiska w Szczawnicy przed pierwszą wojną światową), rozpoczął swoją biznesową karierę w latach 70. Był wtedy m.in. dyrektorem handlowym amerykańskiej korporacji Digital Equipment Corporation (DEC), której komputery były przemycane do Związku Radzieckiego. Po upadku ZSRR, Mańkowski zajmował stanowisko dyrektora handlowego DEC w Rosji. W połowie lat 90. założył własną firmę, AMT Group, która miała wielu klientów, w tym rosyjski skarb federalny i FSB.