Palenica – dotrzesz tam kolejką ze Szczawnicy

Palenica jest pienińskim szczytem (722 m n.p.m.) popularnym z uwagi na czynną cały rok kolejką linową. Wjazd kolejką ze Szczawnicy na Palenicę to popularna atrakcja wśród turystów.

Palenica – dlaczego warto przyjechać?

Na szczycie Palenicy czekają na turystów m.in. obiekty gastronomiczne, zjeżdżalnia grawitacyjna (letni tor saneczkowy) i wyciągi narciarskie w okresie zimowym. Znajduje się tam również schronisko „Groń”. Szczyt warto zdobyć dla samego widoku – jest on efektowny i rozciąga się na Pieniny oraz Beskid Sądecki. Miłośnicy miejsc widokowych mogą pokusić się również o odwiedzenie pobliskiej Szafranówki (742 m n.p.m.), z której roztacza się widok na malowniczą panoramę Pienin, Gorców, Beskidu Sądeckiego, a także Mogielicy w Beskidzie Wyspowym. Wakacyjny okres obfituje też w organizowane na szczycie Palenicy konkursy i zabawy dla rodzin, dlatego osoba w każdym wieku ma szansę znaleźć tu atrakcję dla siebie.

Palenica – kolejką lub pieszo

Choć to wjazd kolejką jest szczególnie popularny wśród turystów, Palenica to także świetne miejsce na piesze wędrówki. To właśnie stąd prowadzi szlak turystyczny na najwyższy szczyt Pienin, czyli Wysoką. Przebieg trasy obejmuje Wysoki Wierch i Durbaszkę, a z Wysokiej można zejść do Jaworek przez Wąwóz Homole lub Przełęcz Rozdziela. Dolna stacja kolejki jest umiejscowiona w centrum Szczawnicy. Wyciąg stacji krzesełkowej ma długość 786 m, a czas wjazdu wynosi 3 minuty. Przed skorzystaniem z usługi warto sprawdzić cennik i godziny otwarcia kolejki na oficjalnej stronie internetowej. Jest ona czynna cały rok, poza dniami, w których przeprowadzany jest przegląd techniczny.