Janosik z Kotońki w Szczawnicy przywrócony do dawnej świetności

Rzeźba drewnianego górala, znana jako Janosik z Kotońki, stanowiąca jeden z charakterystycznych symboli uzdrowiska w Pieninach, Szczawnicy, niedawno przeszła proces renowacji. Dzięki temu pierwotny blask tego artystycznego dzieła został odzyskany.

Figura górala, wykonana z drewna znajduje się na Kotońce – skalnym formowaniu położonym w nurcie rzeki Dunajec. Widoczna dla każdego przybywającego do tego malowniczego uzdrowiska, stała się nieodłącznym elementem krajobrazu Pienin. Swoją obecnością wita turystów i kuracjuszy, stając się swoistym ambasadorem regionu.

Rzeźba ta zdobiła Kotońkę już pod koniec XIX wieku. Niestety, dwukrotnie musiała zostać zastąpiona – pierwszy egzemplarz uległ zniszczeniu w wyniku działań sił natury, gdy został porwany przez wzburzoną rzekę Dunajec, zaś drugą rzeźbę uszkodził piorun. Obecnie na skale stoi figura ustawiona w 2017 roku. Ze względu na fakt, że jest wykonana z drewna, co kilka lat poddaje się ją procesowi konserwacji.

– W ramach prac konserwatorskich rzeźba przeszła czyszczenie oraz impregnację, a dodatkowo została odpowiednio „pokolorowana”. Przed tą operacją zastąpiono również źródło oświetlenia i planowane jest obudowanie figury kamieniem miejscowego pochodzenia – wyjaśnia Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy.