Dlaczego warto odwiedzić rezerwat Wysokie Skałki w Szczawnicy?

Rezerwat Wysokie Skałki położony jest na najwyższym szczycie Pienin, Wysokiej, tuż przy granicy ze Słowacją. Rezerwat ten został założony w 1961 roku, a jego łączna powierzchnia wynosi 10,91 ha. Głównym celem rezerwatu jest ochrona naturalnego lasu świerkowego, który porośnięty jest skałą wapienną, tego typu las w Polsce znajduje się jeszcze tylko w Tatrach.

Ponadto na całym obszarze Wysokich Skałek znajdziemy wiele rzadkich i niespotykanych gatunków roślin, które są pod ochroną. Szlak turystyczny przez rezerwat został przygotowany w taki sposób, aby nie był trudny do przejścia, jednak dosyć uciążliwy jest jego ostatni etap, czyli wejście na górę Wysoką, jest on po prostu bardziej wymagający. Dlatego też zalecana jest tutaj ostrożność, w której pomogą zamontowane na ścieżce barierki oraz schodki, które wprowadzają od razu na metalową platformę widokową znajdującą się na szczycie.

Atrakcje turystyczne w rezerwacie Wysokie Skałki

Rezerwat Wysokie Skałki uważany jest za jeden z najciekawszych rezerwatów, które mieszczą się na całym terenie Pienin. Jest to przede wszystkim idealne miejsce do wypoczynku i rekreacji. Można tutaj poświęcić niezapomniany czas na spacerach pomiędzy piękną dziewiczą naturą. Miejsce te jest bogate w piękne krajobrazy, a z wierzchołka Wysokiej rozprzestrzeniają się niesamowicie malownicze widoki. Jest to także miejsce często odwiedzane przez ornitologów z różnych zakątków Europy, bowiem można spotkać tutaj wiele niesamowitych gatunków ptaków, jakimi są m.in. puchacz, orlik krzykliwy czy też myszołów zwyczajny.

Rzecz o której warto wspomnieć jest to, że rezerwat jest bezpłatny, dlatego też każdy może go odwiedzić i podziwiać jego piękno.