Wąwóz Szopczański – pienińska perełka

Wyprawa w Pieniny to okazja nie tylko do zaserwowania sobie dużej porcji ruchu podczas wspinaczek górskich, ale także do podziwiania pięknych pejzaży i niesamowitej przyrody tego regionu Polski. Na szczególną uwagę zasługuje Wąwóz Szopczański, którego wielu amatorów górskich wycieczek mylnie określa przymiotnikiem „sobczański”.

Jest on położony w gminie Czorsztyn, w środkowej części pienińskiego pasma górskiego, za popularnym schroniskiem „Trzy Korony”. Stanowi integralną część Pienińskiego Parku Narodowego, obejmującego swoim zasięgiem najatrakcyjniejsze krajobrazowo obszary masywu górskiego. Niekwestionowaną atrakcją Wąwozu Szopczańskiego jest płynący na jego dnie strumień wodny o nazwie Szopczański Potok. Legenda głosi, że w wąwozie w czasie najazdu szwedzkiego miejscowa ludność uratowała przed wrogiem króla Jana Kazimierza.

Niepowtarzalny konglomerat roślinności w Wąwozie Szopczańskim

Wąwóz Szopczański jest porośnięty lasem stanowiącym niepowtarzalny konglomerat wielu gatunków roślin. Drzewostan tworzą zarówno iglaki (świerki, sosny, modrzewie, jałowce oraz jodły), jak i drzewa liściaste, a wśród nich lipy, buki, różne odmiany wierzby, jarzębina czy leszczyna. Kanion porastają także krzewy dzikiej róży i skarłowaciałe dzikie jabłonki. Na wapieniach tworzących wąwóz bytują natomiast liczne roślinki skałolubne, na przykład popularna smagliczka skalna, ale też bardzo rzadkie w naszym kraju okazy ostu klapowanego bądź pluskwicy europejskiej.

Wycieczka do Wąwozu Szopczańskiego to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć i uwiecznić na fotografiach te białe kruki polskiej flory. Do listy atrakcji warto dorzucić jeszcze ginące gatunki porostów, których – być może – ostatnie okazy porastają kanion.